واتساپ

آموزش پیانو

آموزش پیانو

پیانو یکی از پرطرفدارترین و مهمترین سازهای موسیقی است، به طوری که در سراسر جهان رواج  پیدا کرده و با توجه به وسعت صدادهی و چگونگی اجرای آن، آموزش پیانو و یادگیری نواختن پیانو چه نزد بزرگسالان و چه کودکان مورد توجه بسیار بوده­ و هست.

پیانو، گسترده ترین ساز ساخته ی دست بشر است که از بم تریم تا زیر ترین اصوات موسیقایی قابل شنیدن را در قالب 5/7 اکتاو یعنی88 نت در بر می گیرد.

در آموزش پیانو، هنرجو علاوه بر اینکه نواختن پیانو را فرا می ­گیرد، به مهارت­ها و توانایی­های دیگری نیز دست پیدا می ­کند. از جمله­ی توانایی­هایی که در طول آموزش پیانو به دست می ­آید، می­توان به افزایش تمرکز، افزایش مهارت حل مسأله، توانایی بهتر شنیدن، مهارتهای تعادلی و حرکتی و... اشاره کرد.

البته باید در نظر داشت که با هر روش آموزش پیانو و توسط هر فردی که آموزش پیانو را انجام می دهد، نمی ­توان به نتیجه مطلوبِ آموزش پیانو که اجرای یک قطعه موسیقی است دست یافت، بلکه باید آموزش پیانو با روش درست و توسط مدرسی که دانش و توانایی آموزش پیانو را دارد، انجام شود.

در آموزش پیانو علاوه بر روش ­های مختلف آموزش پیانو که در سال ­های طولانی و توسط بهترین نوازندگان در سرتاسر دنیا تدریس می­ شود، روش ­های جدید و به­روز آموزش پیانو و همچنین روش­ های نوین آموزش پیانو برای کودکان تدوین شده­است. در دوره­ های آموزش پیانو برای کودکان، هنرجویان با زبانی ساده ­تر مفاهیم آموزش پیانو را فرا می­گیرند و زودتر و بیشتر پیشرفت می ­کنند، که  در نتیجه باعث علاقه ­ی بیشتر و افزایش دیگر توانایی ­های آنها پس از آموزش پیانو می­شود.

با توجه به علاقه ی بسیار زیاد به آموزش پیانو، روش های و کتاب های فراوان و متنوعی در زمینه آموزش پیانو وجود دارد.

 برخی از کتاب های آموزش پیانو در دوره مقدماتی عبارتند از،

آموزش پیانو دوره ی مقدماتی تألیف فردیناند بِیِر(Beyer)

کتاب آموزش پیانو «دنیای کوچک» تألیف بلا بارتوک(Bela Bartok)

کتاب «دوره آموزش پیانو آسان­» برای کودکان تألیف جان تامسون(John Tamson)

کتاب «متد پایه برای پیانو» آموزش پیانو برای سطح مقدماتی تألیف مایکل آرون(Michiael Aaron)

همچنین هنرجو در ادامه دوره های یادگیری هنرجو با توجه به علاقه شخصی، تشخیص مدرس، پیشرفت تکنیکی و آشنایی با آثار مهم پیانو جهان می تواند از منابع دیگری نیز استفاده کند، از جمله،

کتاب آموزش پیانو هانون شامل 60 تمرین برای پیانو(Charles-Louis Hanon)

کتاب آموزش پیانو چِرنی شامل صد تمرین پیشبردی(Carl Czerny)

کتاب «باخ آنا ماگدالنا» شامل 20 قطعه برای پیانو(Bach)

از برترین پیانیست ها که هم در زمینه نوازندگی و هم آموزش پیانو بسیار فعالیت داشته اند می توان، ایزاک آلبنیس، فردریک شوپن، ولفگانگ آمادئوس موتزارت، روبرت شومان، کلارا شومان، فرانتس لیست، پاول ویتگنشتاین، جان ویلیامز، لئونارد برنستاین و.... را نام برد.

آموزش پیانو، در ایران قدمت چندانی ندارد به طوری که در زمان قاجار هنگامی که ناپلئون اولین پیانو را به دربار فتحعلی شاه اهدا می کند، کسی توانایی اجرا با آن را نداشته است. اما در سال های بعد و در دوران ناصرالدین شاه قاجار که موسیو لومر فرانسوی برای تشکیل گروه موزیکِ نظام، وارد ایران می شود، راه برای یادگیری سازهای غربی به ویژه آموزش پیانو باز می شود. می توان موسیو لومر و شاگردانش از جمله غلامرضا مین باشیان، معتمد الدوله یحیائیان و محمود مفخم را اولین پیانیست های ایران نامید. در سال های بعد و با کشف توانایی اجرایی و کوک پیانو، تعدادی از نوازندگان به اجرای موسیقی ایرانی با پیانو پرداختند. از جمله مطرح ترین این افراد می توان به مشیرهمایون شهردار، مرتضی خان محجوبی و جواد معروفی اشاره کرد.

در حال حاضر نیز تعداد زیادی از پیانیست های ایرانی به نوازندگی و آموزش پیانو چه پیانوکلاسیک و چه پیانو ایرانی مشغول هستند.

 

دوره های آموزشی

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود